Ялинка – основний атрибут новорічних свят, без якого більшість українців не уявляють святкової атмосфери. Скоріш за все, більшість із вас вже визначилася з тим, яку ялинку поставити в оселі. Можливо, це жива ялинка, нова штучна, або придбана в минулі роки. А для тих, хто вирішив відкласти вібір на останній момент, буде корисна ця стаття.
Яку ялинку обрати: живу або штучну?
Деякі люди цінують запах справжнього дерева і традицію приносити його додому, в той час як інші надають перевагу різноманітним і більш зручним пластиковим варіантам.
Існує думка, що вирубка ялинок шкодить довкіллю. До останнього часу люди, яким шкода зрубаних дерев, надавали перевагу штучним. Але цього року почало з’являтися багато повідомлень про те, що пластикова ялинка набагато гірший варіант. Чому так і що все ж краще для довкілля? Головні факти, аргументи «за» і «проти» і розповсюджені міфи ви знайдете далі.
Що не так зі штучною ялинкою
На перший погляд штучне дерево здається ідеальним варіантом. Воно гарне, з нього не сипляться голки, можна вибрати будь-який колір, розмір і «сорт». Використовувати можна багато років підряд, не треба приносити щороку додому і викидати щоразу на смітник. На цьому плюси закінчуються.
Це саме той випадок, де не працює правило R–reuse (повторне використання) і «одноразовий» варіант є більш виправданим. Потрібно розуміти, що ялинка зроблена з пластику. Тобто, вона нікуди не дінеться і через 800 років. В переробку такі ялинки не приймають, тому що складаються вони з багатьох компонентів (декілька видів пластику і метал).
Також нещодавно я написала детальний список того, що не можна переробити і якої упаковки і речей варто уникати, якщо ви сортуєте сміття.
Пластикові екземпляри зазвичай виробляють із нафтопродуктів з додаванням канцерогенного ПВХ і така ялинка, доставлена до України з Китаю не може бути краще за справжнє дерево. Окрім того, виробництво і транспортування штучної ялинки пов’язано з надмірним викидом СО2 (57 кг. проти 2,6 кг. для натуральної ялинки).
Також є повідомлення про виникнення алергічних реакцій у дітей і дорослих, адже штучна ялинка, зроблена з неякісних матеріалів, може виділяти токсичні речовини при потраплянні у тепле приміщення.
Щоб пластикова ялинка виправдала своє існування, нею потрібно користуватися, за різними даними, не меньше 5, а в деяких випадках і 20 років. А ще краще, передавати із покоління в покоління. Звучить малоймовірно і десь навіть фантастично. Скоріш за все, вашим онукам не сподобається стара ялинка, а її стан після такого тривалого використання може бути не надто привабливим.
Жива ялинка екологічніше
Вирубка ялинок справді шкодить довкіллю, але тільки якщо ялинка була зрубана незаконно. Звісно, вам може бути шкода живе дерево, як шкода мені. Але ялинки спеціально вирощуються саме для того, аби потім прикрашати чиюсь оселю. Вирощування новорічних дерев є однією зі статей доходів лісових господарств. Так ви підтримуєте місцеву економіку: виручені кошти буде направлено на охорону лісів і догляд за ними.
На відміну від своїх пластикових аналогів, ялинка, яка вирощувалась на плантації близько 12 років, допомагала видалити пил з повітря, виробляла кисень і поглинала вуглекислий газ. Замість неї потім буде посаджене інше дерево, і цикл триватиме.
Виробництво натуральної легальної ялинки є екологічним, як і її утилізація і не пов’язане з викидами СО2 в атмосферу.
Як обрати ялинку
За офіційними даними, цього року в нашій країні планується продати близько 1 млн. 500 тис. живих ялинок. Якщо ви вирішили купити натуральну ялинку, обов’язкого перевіряйте наявність бірки або кліпси з унікальним номером і штрих кодом. Такі дерева були вирощені на офіційних плантаціях до новорічних свят і точно не були зрублені незаконно.
Перевірити легальність дерева можна прямо на місці покупки, ввівши її цифровий номер у спеціальну форму на сайті Yalynka Info (також є у вигляді додатку для Android). Всі способи перевірки ялинки (за штрихкодом, за номером дерева, номером авто, ТТН або лісорубним квитком) ви можете знайти на сайті Державного агентства лісових ресурсів.
Наразі у Києві відкрито 190 ялинкових базарів, де продаються сертифіковані ялинки, що мають екологічний паспорт, сертифікат лісництва і ТТН. Повний список легальніх ялинкових базарів столиці ви можете подивитися тут.
Будьте уважні, щоб не купити ялинку у браконьєра. Незаконна вирубка дерев сприяє руйнуванню екосистеми лісу, адже замість зрубаного дерева ніхто не посадить нове. До того ж, є ймовірність розповсюдження шкідників в стовбурі зрубаної ялинки, які можуть знищити сусідні дерева.
Що робити з ялинкою після свят?
Важливо, щоб натуральна ялинка не опинилася на смітнику. Цей варіант ще гірший, аніж повторне використання штучної ялинки, адже він має більший вплив на викиди парникових газів, використання води та енергії.
Здайте ялинку на переробку. Щороку Київзеленбуд приймає новорічні ялинки на утилізацію. Цього року будуть працювати 10 пунктів прийому по всьому місту. Карту ви можете подивитися на офіційному сайті організації. Ялинка буде перероблена на тирсу, яка може бути використана для різних господарських цілей.
Таким чином можна зробити висновок, що найбільш екодружнім є те дерево, яке було вирощено у локальному лісництві і правильно перероблено після використання.
Читайте також: Як правильно сортувати відходи? Особистий досвід Саші з Одеси
Альтернативні варіанти
Не забувайте про інші цікаві варіанти. Наприклад, можна зробити гарну ялинку своїми руками із підручних матеріалів (дерева, картона, тканини і навіть книг), нарядити вашу домашню рослину або живу ялинку, яка росте у дворі.
Також можна зібрати прекрасну ялинку з гілочок. Іх можна назбирати на ялинкових базарах безкоштовно або купити за символічну плату, а якщо ви живете біля соснового лісу (як я), ви легко можете назбирати гілок у лісі – вони ламаються від важкості снігу. Так я робила минулого року.
Цього року ми купили живу ялинку в горщику сорту «ялина колюча». Поки що не вирішили, що з нею робити після свят – пересадити в ґрунт коли прийде час, або залишити як домашню рослинку. Пока вона себе добре почуває, стоїть в квартирі два тижні, я лиш поливаю її, не даючи ґрунту пересихати.
Ну і останній варіант – без ялинки. Якщо у вас немає натхнення цим займатися цього року, то можливо, воно вам і не потрібно? 🙂
Нагадую, що на моєму сайті є стаття, присвячена еко подарункам під ялинку! Почитати її можна тут.
За матеріалами WWF, The New York Times, My Eco Routine та ін.